Premietanie v Župáku: Trainspotting /piatok 30.10. o 20:00/

 

Trainspotting-Poster

Prvé “Premietanie v Župáku” odštartujeme kultovým filmom TRAINSPOTTING z roku 1996.

KEDY: 30.10.2015 o 20:00

VSTUP: voľný

DĹŽKA: 94min

PRÍSTUPNÉ: 15+

HODNOTENIE ČSFD: 87%

Žáner: dráma

Réžia: Danny Boyle

Scenár: Irvine Welsh, John Hodge

Kamera: Brian Tufano

Hrajú: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle a ďalší.

Vybrané ocenenia: Nominácia na Oscara za najlepší adaptovaný scenár (1996), BAFTA za najlepší adaptovaný scenár (1996), Brit Award za najlepšiu hudbu (1997), Český lev za najlepší zahraniční film (1997).

O filme

Hrdina kultového románu Irvina Welsha a jeho rovnako úspešnej filmovej adaptácie Mark Renton (Ewan McGregor) je z vlastného presvedčenia feťák a heroínu holduje aj skupinka jeho „kamošov“: Spud, Sick Boy, Tommy i sociopat Begbie. A nech už je ich revolta proti hodnotám meštiackej spoločnosti akokoľvek čudná a sebadeštruktívna, užívajú si ju naplno, pričom si nepripúšťajú nevyhnutný koniec. Mark sa však v jednej chvíli rozhodne s heroínom skončiť… Dokáže mu „normálny život“ poskytnúť rovnaké vzrušenie ako dávka drogy? Edinburghská drogová scéna 80. rokov, postihnutá ekonomickou krízou sa do druhého celovečerného filmu Dannyho Boylea (Pláž, Milionár z chatrče) premietla s autentickou surovosťou, ktorú však režisér dokonale vyvažuje čiernym humorom a surrealistickými situáciami. Neprehliadnuteľný je aj soundtrack filmu, na ktorom spolupracovali také hviezdy britskej gitarovej a elektronickej hudby polovice 90. rokov ako Blur, Primal Scream, New Order, Pulp. Skladba Born Slippy (Underworld) sa stala manifestom celej “trainspottingovej” generácie. Mozaikovitý portrét jednej stratenej generácie sa vracia na plátna kín, okrem iného aj preto, že i po 16 rokoch dokáže strhnúť originalitou, ktorú sa od jej vzniku mnohí snažili napodobniť, ale nepodarilo sa ju prekonať.

Vyber si život. Vyber si prácu, vyber si kariéru, vyber si rodinu. Vyber si kurevsky veľkú telku, vyber si práčky, autá, CD prehrávače a elektrický otvarák na konzervy…. Vyber si zdravie, nízky cholesterol a zubné poistenie… Ale prečo by som mal toto všetko chcieť? Vybral som si, že si nevyberiem život. Vybral som si niečo iné. A dôvody? Žiadne nemám. Načo potrebujete dôvody, keď máte heroín?“ Mark, Trainspotting